AK z życia wzięte

Problematyczne sytuacje

Wejście w tzw. wiek średni człowieka wiąże się z szeregiem zmian w życiu.

40 lub 50 rok życia bywa przełomowy pod względem psychicznym, fizycznym oraz rodzinnym. Jedną z najbardziej widocznych na co dzień zmian jest wchodzenie w dorosłe życie dzieci, które wyjeżdżają na studia, wyprowadzają się z domu i zakładają swoje rodziny.

Jak wypuścić pisklę z gniazda? Otóż, główną zasadą, o której nie należy zapominać jest dawanie możliwości dzieciom popełniania własnych błędów. Do niczego nie prowadzi pytanie o każdy najmniejszy szczegół wyjazdu, mieszkania czy wybranka/i serca.

Usypia tylko niepokój rodzica i jest działaniem samolubnym. W interesie dziecka jest, aby przekonało się o wartości tego czy tamtego na własnej skórze.

Rodzić powinien próbować w tym czasie powrócić do życia sprzed pojawienia się dzieci. Odnowa większego zainteresowania małżonkiem/małżonką będzie tutaj kluczowa.

Powinniśmy docenić powtórną możliwość zajęcia się swoimi zainteresowaniami, cieszyć się z czasu wolnego i starać nie kontrolować poczynań dziecka oraz dać mu wolną rękę w zakresie życiowych decyzji. Tylko wtedy będziemy mogli liczyć na to, że samo przyjdzie po poradę lub pocieszenie.

monitoring Leszno