AK z życia wzięte

Problematyczne sytuacje

Podatek VAT jest podatkiem pośrednim to znaczy, że jest pobierany przy każdym obrocie towarami i usługami, podatek ten w Polsce został wprowadzony w 1993 roku. Podatnikami są: osoby prawne, osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, oraz jednostki organizacyjne. Podatnikami natomiast nie są: organy należące do administracji publicznej.

Bez względu na to czy robimy zakupy w sklepie czy też korzystany z usług do kwoty doliczony jest podatek VAT. Kwota, w której nie ma zawartego podatku jest kwotą netto natomiast po jego dodaniu staje się kwotą brutto, kwotami netto najczęściej operują przedsiębiorstwa ze względu na to, że mogą odliczyć wysokość VAT od podatków, które płacą, natomiast osoby fizyczne używają określenia kwot brutto. Podczas dokonywania transakcji powinniśmy otrzymać paragon lub fakturę, na których widnieje informacja o tych dwóch kwotach oraz wysokości VAT jest to obowiązek wszystkich firm sprzedających swoje produkty lub usługi.

Mimo obowiązkowi wystawiania potwierdzeń transakcji wiele firm tego nie robi, przez co unikają płacenia podatków, za chociaż część sprzedaży, co jest oczywiście nielegalne.