AK z życia wzięte

Problematyczne sytuacje

Do najpopularniejszych metod laserowej korekcji wad wzroku zalicza się metody LASEK, LASIK, EPI-LASIK oraz FEMTO-LASIK. Różnią się one zarówno przebiegiem, użytymi narzędziami jak również ceną. W niektórych przypadkach dobór odpowiedniej metody jest uzależniony od budowy oka, oczodołu, a w szczególności rogówki pacjenta.

LASEK to metoda, w przypadku której usuwa się nabłonek rogówki i modeluje jej wierzchnią warstwę. Po tym etapie zabiegu następuje wtórne pokrycie rogówki wcześniej usuniętą warstwą nabłonka. Dzięki temu staje się ona naturalną ochroną operowanego miejsca i zmniejsza ból gojącego się nabłonka.

LASIK polega na użyciu specjalnego noża tnącego w pierwszym etapie zabiegu oraz lasera w drugim etapie. Płatek rogówki zostaje utworzony i odchylony, a następnie laser modeluje jej kształt. Po zakończonym zabiegu płatek rogówki wraca na swoje miejsce.

Jest to zabieg bardzo krótki, bezbolesny, a jego efekty są bardzo szybkie. EPI-LASIK jest to jedna z postaci metody LASIK stosowana u osób, u których rogówka jest bardzo cienka. Stosuje się w niej specjalną nakładkę na rogówkę, która pozwala na bardzo delikatne nacięcia rogówki.

FEMTO-LASIK jest to kolejna z postaci LASIKu z tą różnicą, że w przypadku tej metody nie używa się noża tnącego, a płatek tworzony jest i odchylany za pomocą wiązki lasera. Wszystko w tej metodzie jest bardzo precyzyjne i starannie zaplanowane. Jest to najbezpieczniejsza metoda, a zarazem najdroższa z tych najbardziej popularnych.

Opaliński badanie potencjałów wzrokowych