AK z życia wzięte

Problematyczne sytuacje

Wyróżniamy cztery główne rodzaje soczewek kontaktowych. Są to miękkie soczewki kontaktowe, twarde soczewki kontaktowe, twarde gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe oraz soczewki kosmetyczne. Miękkie soczewki kontaktowe składają się głównie z wody i polimerów. W zależności od soczewki może się w niej znajdować od 36 do 70 procent płynu.

Dzięki takiej budowie są one gazoprzepuszczalne i miękkie. Konstrukcja ta sprzyja prawidłowych funkcjom rogówki. Soczewki te charakteryzują się wysokim komfortem noszenia, są łatwo tolerowane przez oko, są bardzo stabilne dlatego mogą być noszone przez osoby prowadzące aktywny tryb życia. Twarde soczewki kontaktowe nie są już tak komfortowe jak miękkie.

Wykonane są z polimetakrylanu metylu, który nie przepuszcza tlenu. Z uwagi na ten fakt są o wiele mniej korzystne dla oka. Dodatkowo są mniejsze od średnicy rogówki i mogą ulec przesunięciu na powierzchni oka. Twarde gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe są wykonane ze specjalnych polimerów, które umożliwiają napływ tlenu do oka.

Dzięki temu posiadają cechy zarówno miękkich jak i twardych soczewek kontaktowych. Jednak tak jak twarde soczewki powodują duży dyskomfort w początkowej fazie noszenia. Soczewki kosmetyczne, w szczególności kolorowe, to miękkie soczewki których głównym celem jest zmiana koloru tęczówki u osoby je noszącej. Są wykonane z materiałów mniej gazoprzepuszczalnych, dlatego należy pamiętać o ich częstej wymianie.

http://eretina.pl/retinopatia-cukrzycowa/ Tablice okulistyczne do badania wzroku protetyka