AK z życia wzięte

Problematyczne sytuacje

Roderick David Steward, znany szerszej publiczności po prostu jako Rod Steward, urodził się w 1945 roku w Londynie. Dzięki swojej bardzo charakterystycznej, lekko zachrypniętej, a przez to nieco ostrej barwie głosu, stał się rozpoznawalny na całym świecie, a wiele z jego utworów przeszło do muzycznego kanonu.

Mimo że przyszedł na świat w Anglii, sam twierdzi, że zdecydowanie bliżej mu do Szkota. Od wielu lat wykonuje utwory, należące do rozmaitych gatunków muzycznych, w tym do tradycyjnego popu, białego soulu, blues rocka czy soft rocka.

Na początku wokalista marzył o karierze piłkarskiej. Dopiero później zaczął wiązać swoją przyszłość z muzyką.

W latach sześćdziesiątych zaczynał w zespole muzyka folkowego – Wizza Jonesa, kiedy to towarzyszył mu podczas jego europejskiej trasy koncertowej. Jego pierwsza płyta pojawiła się w 1969 roku pod dwoma różnymi tytułami.

W Europie nazywała się ona bowiem „An Old Raincoat Won’t Ever Let You Down”, natomiast w Stanach Zjednoczonych – „The Rod Steward Album”. Wśród przebojów tego artysty do najbardziej znanych można zaliczyć między innymi: „Maggie May”, „You’re In My Heart”, „Angel” oraz „Forever Young”.