AK z życia wzięte

Problematyczne sytuacje

Ciekawość wśród podróżujących samolotami wzbudza port lotniczy w Denver i jego oryginalna architektura. To wszystko za sprawą białego dachu terminalu w kształcie spiczastych namiotów.

Nie wszyscy wiedzą, że tak zaprojektowany dach ma symbolizować ośnieżone szczyty Gór Skalistych, które otaczają Denver oraz ma odwoływać się do indiańskiej historii Kolorado. Jego powierzchnia porównywana jest do powierzchni 10 tysięcy boisk piłkarskich, czyniąc go największym portem lotniczym w Stanach Zjednoczonych.

Jest dwukrotnie większy od nowojorskiego Manhattanu. Jest to także najbardziej ruchliwe lotnisko w Stanach Zjednoczonych, ponieważ co roku obsługiwanych jest tutaj prawie 50 mln pasażerów.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że port lotniczy wykorzystuje odnawialne źródła energii. Obiekt działa nie tylko jako lotnisko, ale także jako elektrownia solarna.

9200 paneli słonecznych produkuje połowę energii elektrycznej zużywanej przez terminal. Budowa lotniska pochłonęła kolosalną sumę niemal 5 mld dolarów.

polo.jadę.com.pl