AK z życia wzięte

Problematyczne sytuacje

Dowód osobisty w Polsce stanowi podstawowy dowód tożsamości każdego obywatela. Może okazać się przydatny w rozmaitych sytuacjach, szczególnie podczas załatwiania formalności, na przykład w banku czy w urzędzie. Dokument tego rodzaju wydawany jest na dziesięć lat, więc jeśli tylko nie zgubimy go lub nie zniszczymy wcześniej, właśnie przez taki okres będzie towarzyszyć nam również umieszczona na nim fotografia. Nic dziwnego, że wielu ludzi przykłada do zdjęć dowodowych tak wielką uwagę.

Wzbudzają wiele naszych wątpliwości. Między innymi zastanawiamy się, jak należy ubrać się do takiej fotografii. Przede wszystkim należy wiedzieć, że wskazany tu będzie umiar. Nikt nie będzie wymagał od nas założenia eleganckiej, białej koszuli z kołnierzykiem czy krawata.

Z drugiej jednak strony, dresowa bluza z kapturem może również nie prezentować się na dokumencie zbyt dobrze. Zanim wyruszysz do fotografa, dokładnie obejrzyj się w lustrze. Pamiętaj, że nowa spódnica nie ma tu zbyt dużego znaczenia. Przyjrzyj się sobie w szczególności od ramion w górę.

Właśnie te fragmenty będzie widać na fotografii, więc upewnij się, że zbyt głęboki dekolt czy fragment napisu na koszulce nie będzie za mocno wpływał na efekt końcowy.

Michał Dzwoniarkiewicz Fotografia