AK z życia wzięte

Problematyczne sytuacje

Folklor Wysp Brytyjskich bardzo dużo zawdzięcza wpływowi kultury celtyckiej. Nie inaczej jest w przypadku muzyki ludowej. Najbardziej charakterystycznymi elementami irlandzkiej muzyki ludowej jest zastosowanie szerokiego spektrum instrumentarium od pozornie powszechnego akordeonu, po tak egzotyczne instrumenty jak Bodhrán, Buzuki czy Tin whistle.

Muzyka ludowa najczęściej towarzyszy występom grup tanecznych. Kompozycje, które grane są przez muzyków mają bardzo szybkie tempo i skomplikowany rytm. Współczesna muzyka celtycka najczęściej kojarzona jest z obszarami Irlandii i Szkocji.

Najbardziej narodowym instrumentem Irlandii jest uilleann pipes. Jest to instrument dęty, bardzo podobny do dud. Instrument pochodzi z XVIII wieku i cechuje się charakterystycznym wykorzystaniem łokcia podczas gry, od czego pochodzi jego nazwa (uilleann to po prostu łokieć).

Uilleann pipes składa się ze zbiornika, piszczałek oraz rurki przy pomocy której do zbiornika wdmuchiwane jest powietrze. W Irlandii bardzo często organizowane są liczne festiwale muzyki celtyckiej.