AK z życia wzięte

Problematyczne sytuacje

Zamek Bojnicejest narodowym zabytkiem kultury Słowacji. Jest także siedzibą muzeum. Zamek ten jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zamków zarówno Słowacji jak i Europy.

Bardzo odwiedzają go turyści z całego świata. Jego początki to pierwotny gród drewniany, który powstał ze starszego grodziska. Gród należał do królewskiego majątku.

Majątek ten był przekazywany w dziedziczne użytkowanie oddanym królowi wielmożom. Od roku 1643 gród był w użytkowaniu rodu Pálffyovcov, którzy kolejny raz go przebudowali. Ostatnim szlacheckim właścicielem zamku był graf Ján Pálff.

Był on wielkim miłośnikiem sztuki i kolekcjonerem staroci. W latach 1889-1910 dokonał on przebudowy grodu w stylu neogotyckim, wzorując się na zamkach w dolinie Loary we Francji. Ta ostatnia przebudowa zmieniła gród w przepiękny zamek, jaki dzisiaj mamy szansę oglądać.

Zamek Bojnice tętni życiem okrągły rok. Organizowane są w nim imprezy okolicznościowe, takie jak: Tydzień Walentynek, Festiwal duchów i straszydeł, Bojnickie lato kulturalne, Dni rycerskie, Szlacheckie Boże Narodzenie i Trzech Króli.